přezdívka:
heslo:
registrace

Minimax.cz - minimax umeni

Co je minimax?
Minimax je umělecký server pro všechny autory. Vyjádřete se! Prezentujte své malby, fotografie, poesii či prózu, komentujte ostatní autory. Více informací
Žánry
Menu
Ikonka na web
Inzerce
Kdo je online
KendrickTu, BennettKor, Alejandro9, EbonyPankh, HarrietRow, FelicitasW, ClaudioPat, JeannineMa, FlynnCarna, Uwe47I3811, Antoine02K, DeanneScha, VerleneSwe, DeanneBeuz, AngeloTrip, vice... + 7 anonymů
Reklama Google
Statistiky
TOPlist
ŠIFRA SOCIÁLNOSTI
Karel_N - Monday, 07.02. 2005 - 11:53:15
Téma: Próza - Úvaha/Zamyšlení

Psáno pro Neviditelného psa 2004 –zkráceno pro Minimax 2005

 

Šifra sociálnosti, která tak oslovila voliče, oslavuje na české politické scéně úspěch již druhé volební období. Právem?
Zdánlivě nesourodá koalice, tvrdě „sociální“, neustále zvyšuje zadlužení státu a nezaměstnanost se prakticky nemění. Tato sociálnost doprovázená nebývalou korupcí a policejním špiclováním jen podtrhuje výsledek, který i podle vládně zfalšovaných průzkumů odmítají dvě třetiny obyvatel.
Vynucená cesta sociálnosti je tak příčinou již třetí volební porážky socialistů a možná, že to nejsou porážky poslední.
Slovo „sociální“ ve většině obyvatel evokuje shodné představy. Domnívají se, že za slovem sociální lze očekávat lidské a spravedlivé. Vždyť v tomto duchu se nesla čtyřicetiletá výchova několika generací. Už výklad Francouzské buržoazní revoluce ukazoval na údajnou správnost rovnosti a bratrství, husitské hnutí jako první protestantské hnutí mělo rovněž sociální parametr a v náboženském pojetí chápalo rovnost lidskou a majetkovou jako správný stav před Bohem. Město Tábor nám tuto ideu dodnes připomíná. Sociální bylo také vnímáno často jako parametr slova solidární a i na tomto principu byly postaveny a stále stojí vratké základy našeho školství a zdravotnictví.
„Sociální“ se ve svém hlavním politickém pojetí rovná KOLEKTIVISTICKÝ.
Význam slova „kolektivistický“ nemusí znamenat spravedlivý, dokonce ani lidský. Nic z toho nemusí vůbec fungovat. Zvláštní péče o slabšího jedince se stane tragédií, když ji pojmete jako zvláštní péči o celou skupinu nebo dokonce národ. Příklady z budování socialismu v bloku Sovětského svazu lze těžko pokládat za spravedlivé a mnohdy už vůbec ne lidské. Uplatňování kolektivistického pojetí vždy vedlo ke snaze o absolutní rovnost. Rovnost politickou, ale i majetkovou. Hledali ji husité, hledali ji francouzští revolucionáři, hledali ji marxisté-leninisté. Všichni, byť dosáhli dějinně krátkodobého úspěchu, neuspěli. Kolektivistické pojetí světa neodpovídá existujícímu člověku na planetě Země. Citové vazby k rodině, dětem a nakonec i k vlastní osobě (egoismus chcete-li) nebyly, nejsou a nebudou kolektivistické. Ano, vztah k majetku, moci či společenskému uznání se dá drastickým způsobem potlačit pro velkou skupinu obyvatel a dnešní Severní Korea je toho jedinečným důkazem. Takový výsledek však nelze spravedlivě pokládat za dobrý a úspěšný. Pasování lidské bytosti na úroveň tvora, který hlady jí kořínky je těžko přijatelný výsledek sociálního inženýrství.
Šifra sociálnosti, tak, jak jí naletěli a stále se jí nechávají omámit čeští občané, je v podstatě stejně nebezpečná. Do zdravotnického systému přispíváme každý svým stejným poměrovým dílem, ale nečerpáme stejně, když nepečujeme o své zdraví stejně. Ve školství už je situace mírně lepší, protože žák, který se neučí, je obvykle trestán propadnutím, nebo odchodem ze školy. Ale proč na některých českých fakultách studuje více jak 30% občanů cizích zemí zadarmo by nám měl někdo vysvětlit. Z jakého sociálního důvodu financují čeští občané dětem ze zahraničí jejich vzdělání, když pro české děti není dostatek míst? Kolektivistické pojetí se samozřejmě projevuje v nerovnosti před zákonem u skupin obyvatel. Zatímco vězení jsou plná a 2% obyvatel odpykávají svůj trest, je mediální rétorika vedena trvale proti skupině podnikatelů a živnostníků. Ačkoliv tito nejsou většinovým prvkem v českých věznicích, jsou právě proti nim přijímány nerovné zákony. Finančně slabý jedinec (někdy to může být a také je doslova flákač) bude kolektivisticky ochraňován za státní peníze, nikoliv však živnostník, kterému se sice podařilo bez státní pomoci přežít v globalizovaném světe další rok, ale i z toho ničeho, které mu po zaplacení všech účtů zbylo, musí zaplatit státem kolektivisticky předepsanou daň. Třeba si i na ni musí vypůjčit. Lidské a spravedlivé? Nenechme se vysmát. S těmito pojmy to má pramálo společného.
„Státní peníze“ jsou také pojem, který je v sociálním politickém žargonu dost skloňovaný. Neexistují v podstatě žádné státní peníze. Stát žádné nevytváří, jen opatruje a podle sjednaných pravidel znovu rozděluje. Stát má jen ty peníze, které mu občané svěří. Flákač na podpoře jen užírá z peněz vytvořených jinými občany, nikoliv státem, neukázněný pacient činí stejně. Iluze o státních penězích, které jsou anonymní a nejsou naše, je v českém národě úděsně zakořeněná stejně, jako iluze, že sociální znamená vždy lidské a spravedlivé. Už byl řečeno, že neznamená.
Šifra sociálnosti je ve skutečnosti politický podvod na občanech. Sociálními se ve většině nazývají pouze její protagonisté, aby si sami sobě vytvořili lepší mediální obraz s podtextem: lidští a spravedliví. Opak je pravdou.
Dešifrováním sociálního podvodu na českých voličích je zabráněním tomu, aby dnešní vláda setrvala dále ve své ideové paradoxní situaci a zůstávala pevná ve své ekonomické rozplizlosti a všemocnosti. Ztrácíme roky a ztrácíme naděje, tak důležité a vzácné pro životně důležitý chod naší země, začleněné od května 2004 do Evropské unie. Šifra komunismu a reálného socialismu u našich občanů nezvítězila a byla roku 1989 poražena. Šifra sociálnosti, která u mnohých nově spoutala jejich mysl a život, začíná připomínat mor. Léčba je nanejvýš nutná.


Karel Novák

Související odkazy
· Přidat příspěvek k tématu

Nejčtenější příspěvek na téma Próza - Úvaha/Zamyšlení:
Ó,kolena, kolena...

Hodnocení příspěvku
Průměrné hodnocení: 6
Účastníků: 18


Zvolte počet hvězdiček:
hlasovat mohou i neregistrovaní!
Výborný
Výborný
Výborný
Výborný
Výborný
Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné

Možnosti
"ŠIFRA SOCIÁLNOSTI" | Přihlásit/Registrovat | 4 komentářů
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Re: ŠIFRA SOCIÁLNOSTI
Od: kam - Wednesday, 09.02. 2005 - 10:49:39
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Přestože s několika málo tvrzeními by se dalo polemizovat, je analýza vyvážená, věcná a nelze s ní než souhlasit. Osobně postrádám náznak návrhu resp. osobního názoru autora, jaký společenský algoritmus sociálního chování státu by viděl jako reálný. Severské země, po několika zaváháních, takového modelu víceméně dosáhly. Jsem přesvědčen, že určitá forma sociálního cítění "státu" je nezbytná, jak to ostatně dokazuje politika téměř všech evropských států.


[ Odpovědět ]


Re: ŠIFRA SOCIÁLNOSTI
Od: kam - Wednesday, 09.02. 2005 - 10:51:41
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Zapomněl jsem ohodnotit, tak tedy 8.


[ Odpovědět ]

Re: ŠIFRA SOCIÁLNOSTI
Od: Karel_N - Wednesday, 09.02. 2005 - 21:20:56
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Pro kam- děkuji.
Základním nepochpopením by bylo, že nejsem pro sociální stát. To by byl nesmysl a nikdo nechce návrat do jakéhosi ranného kapitalismu. Má úvaha či kritika směřovala k tomu, že pojetí sociálního státu se stalo doktrínou pro všeobjímající stát, který vše zařídí a splní. Především ale v ČR je to neúnosné a spojené s likvidací domácích podnikatelů. Vždyť jen v loňském roce 100 tis. živnostníků přerušilo podnikání a máme 561 tis. lidí bez práce a přitom ve státní sféře pracuje 1 mil. obyvatel z pěti mil. práceschopných. To je 20%!
Sociální stát znamená opravdu pomoc potřebným, kteří nemají jinou možnost. Pokud rádoby podnikatel (ve skutečnosti vekslák)má velký majetek (nyní tedy opravdu kritika některých živnostníků) a jezdí si v Mercedesu pro příspěvek, pak opět nemáme sociální stát. Obdobně, je nesmyslné, aby obézní skupiny obyvatel vykřikovaly ve sdělovacích prostředcích, že nemají z čeho žít a zapínali si při tom značkové bundy! To opět není sociální stát. Současná vláda se pomocí sociálních dávek doslova pokouší korumplovat voliče a stagnace ekonomiky je tažené spotřebou na úvěry. Občané ČR dluží bankám přes 350 miliard a dluhy stále stoupají. A mohl bych pokračovat. Minulá diskuze některých pánů zde zcela ignorovala mnou uváděné ekonomické údaje a jen spěla k osobnímu napadání.Požádal jsem tedy redakci o výmaz článku a příspěvků, avšak přispěvovatelé odešli sami. S mým názorem nemusí každý souhlasit a studenti vysoké školy, kterým přednáším, jsou velmi sociálně naladěni. Jen věcná argumenatce může vést k úspěchu. Optimální model fungujícího státu s dobrým sociálním zázemím se skutečně těžko hledá. Snad severské země Evropy, snad Austrálie, snad Švýcarsko. Vždy je to však podložené výbornou a prosperující ekonomikou. Ta je základem k jakékoliv úvaze o sociálním státu. Pro současné vládnoucí politiky v ČR to ale neplatí. Proto hovořím o moru a falešnosti. Vždyť ministr financí, který ještě včera (duben 2004) vehementně vysvětloval, proč je nutné zvýšení daní, do půl roku vykládá přesný opak a navrhuje jejich snížení, především k možné skupině vlastních voličů (jinak s tím snížením vyjímečně souhlasím). Takový politický kotrmelec může dělat jen advokát, ekonom by se ho nikdy nedopustil. Omlouvám se za dlouhé vysvětlení, snad bylo potřebné.

[ Odpovědět ]


Re: ŠIFRA SOCIÁLNOSTI
Od: Orsys - Wednesday, 09.02. 2005 - 08:52:21
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Rad bych Vas upozornil, ze motto naseho serveru je "Hodnotime dilo, ne autora"
Predchozi diskuse se naprosto vymkla vsem mezim a proto byla zrusena. Nemame vsak zajem o jakoukoliv cenzuru, uvitame proto, pokud v diskusi o politickych otazkach budete pokracovat ve foru v odpovidajicim tematu.
Diky za pochopeni,
redakce


[ Odpovědět ]

Minimax.cz - umělecký server pro všechny autory
redakce & disclaimer


Powered by Copyright © UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena.
51 Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.02 sekund